Amatör Spor Kulüpleri Tükenme Noktasında

0
1059

Amatör spor kulüplerine Covid-19 testinin zorunlu hale getirilmesinin ardından, bazı kulüpler yüksek meblağda tutan test parasını dahi ödemekte güçlük çekmeye başladı.

- Reklam -

CHP Muğla Milletvekilli Süleyman Girgin, futbol kulüplerine her müsabaka öncesi Covid-19 testi zorunluluğu getirildğini ancak kaynak sağlanmadığını belirterek, “Test, devlet kurumlarında kişi başı 250 TL’dir ve futbolcular ve antrenörlerle birlikte, görevli tüm personele zorunludur. Alt liglerde kulüplere bir sezonda 450 bin ile 500 bin TL ek bütçe yükü getirilmiştir’ dedi.

“AYRIMCILIK GİDERİLMELİ, TESTLER ÜCRETSİZ OLMALI”

Girgin, bazı illerde Valilik ve Sağlık Müdürlükleri vasıtasıyla spor kulüplerinden test parası alınmadığına dair duyumlar aldıklarını ifade ederek, “Bu ayrımcılık giderilmeli, bütün testler ücretsiz olmalıdır. Covid-19 testi pozitif çıkan sporcu ve antrenör on dört gün müsabakalarda yer alamamakta ve takımları müsabakalara devam ettiği için adaletsiz bir grafik oluşmaktadır. Temaslılar test sonuçları negatif olduğu için oynamak zorunda olup bulaş riskini artırmaktadır” diye konuştu.

Sabit gelirleri olmadığı için spor kulüplerinin giderlerin karşılayamadığını, çok sayıda spor kulübünün kapanma noktasına geldiğini ifade eden Girgin, “Türk sporunu emanet ettiğimiz yayıncı kuruluş Katarlı BeIN Sports TV’de maç yayını devam etmekte olup kulüplere para ödenmemektedir. Kulüplerin oynadığı müsabakalara Türkiye Futbol Federasyonu tarafından aynı ilden değil başka illerden doktor görevlendirilip hem doktorlarımıza eziyet edilmekte hem de kulüplerimize maddi yük oluşturulmaktadır. Seyirci alınmamasına rağmen polis dışında özel güvenlik personeli zorunluluğu olup hem özel güvenlik personeli sağlık açısından riske atılıyor, özel güvenlik ücreti nedeniyle maddi olarak da kulüpler zorda bırakılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Spor Totodan kulüplere verilen isim hakkı ücretleri on yıldır aynıdır ama kupon bedeli yüzde 300 artmıştır” diyen Girgin, son olarak şunları kaydetti:

“Kazanan, ihaleyi alan şirkettir, acilen, isim hakkı ücretleri yüzde 20’den az olmamak kaydıyla artırılmalıdır. Amatör müsabakalar başlayamamıştır çünkü Bakanlık tedbir alacak donanıma sahip değildir, kulüplerin maç hasılatı da yoktur. Alt liglerdeki kulüplerin borç ödemeleri ertelenmelidir.”