Adnan Kahveci Kartal’da Mezarı Başında Anılacak

0
238

Türk siyasi tarihinin önemli isimlerinden olan Adnan Kahveci, vefatının 27. yıl dönümünde Kartal Yakacık Mezarlığı’ndaki kabri başında anılacak.

- Reklam -

Kartal Belediyesi, Adnan Kahveci için Yakacık mezarlığı’nda bulunan kabrinde bir anma töreni düzenleyecek. Anma töreni 05 Şubat 2020 Çarşamba günü saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

Adnan Kahveci Kimdir?

1949 yılında Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Beşköy beldesi Yılmazlar mahallesinde doğdu. İlkokul yıllarında Milliyet gazetesinin açtığı yarışmada birinci oldu. Eğitimine İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde devam etti. 1966’da dönem birincisi olarak mezun oldu. Üniversite sınavında birinci oldu ve İstanbul Üniversitesine girdi. Eğitimine ABD’de Indiana’daki Purdue Üniversitesi’nde devam etti ve buradan elektrik mühendisi olarak mezun oldu. Missouri Üniversitesi’nde doktora yaptı. Bu üniversitede bir süre akademik çalışmalarına devam ettikten sonra Türkiye’ye dönerek Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1987 yılında İstanbul’dan milletvekili seçildi, 18. ve 19. dönem İstanbul Milletvekilliği yaptı. 1993 yılında geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybetti.