65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması

0
392

Merhaba yeni bir yazı ile sizlerle birlikteyim. Bilindiği üzere geçtiğimiz Pazartesi günü ilçemizin en önemli marka değerlerinden biri olan Kartal Kulübü’nün kongresi vardı. Yapılan kongrede yönetim kurulu üyesi olarak Kartalspor’u hedeflediği üst liglere çıkarmak için Başkan Binali Aydın ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla beraber mücadele edeceğiz.

Kartalspor Kulübü’ne seçildiğim için tebrik edenlere bir kez daha buradan teşekkür etmek istiyorum. Yine vatandaşlarımız tarafından merak edilen konulardan biri olan 65 yaşını doldurmuş vatandaşlarımızın nasıl 65 yaş aylığı alabileceğini yazacağım.

Aylık bağlama işlemleri, Mal müdürlükleri/ Defterdarlıklar tarafından tüm belgelerin Genel Müdürlüğümüze eksiksiz olarak ulaşmasıyla ve geliş sırasına konularak yapılmaktadır. Eksik bilgi olması durumunda, yapılacak yazışmalar nedeniyle aylık bağlama işlemleri uzamaktadır.

•   İlk ödeme, Türkiye genelinde herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubeleri tarafından daha sonraki ödemeler ise Türkiye genelindeki herhangi bir PTT şubeleri kanalıyla yapılır.

•   2022 sayılı Kanun uyarınca ödenen aylıklar bir hizmet veya prim karşılığı olamayıp sosyal yardım niteliğindedir. Bu aylıklar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödenmektedir. 65 yaş aylığı yeni asgari ücretle birlikte bin 684 TL oldu.

 65 YAŞ MAAŞINA KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

1.      65 yaşını doldurmuş olan,

2.      Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan,

3.      Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemeyen,

4.      2022 sayılı Kanunda belirtilen muhtaçlık sınırından az geliri olan ve bu durumu Valiliklerce/Kaymakamlıklarca tespit edilen kişiler 65 yaş aylığına başvuru yapabilir.

 

65 YAŞ MAAŞI ALMAK İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR?

65 yaşında ve üstünde olan kişilerin 2022 sayılı Kanun kapsamında muhtaç vatandaşlarımıza yaşlı aylığı bağlama işlemleri şöyle yapılır:

Vatandaşlar öncelikle Valilik veya Kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerinden BAŞVURU EVRAKLARI alınır.

İl veya ilçe idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık kararı belgeleri alınır.

Alınan belgeler SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) – Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilir.

SGK alınan belgeleri inceler ve yaşlılık maaşı alıp almayacağınıza karar verir.

65 yaş aylığı için başvuruyu yakını tarafından (VASİ) yapılması için mahkemeden VASİ’lik kararı alınır. Vasi olan kişinin başvuruda dikkat etmesi gerekenler:

Aylık Başvurusunda Bulunurken;

1.      Başvurunuzun hizmetlerimiz kapsamında olup olmadığına

2.      Başvurunuz aylık işleminin (aylık türünün) doğru olduğuna

3.      Tüm belgelerin eksiksiz olarak doldurulduğuna,

4.      Belgelerin ilgili yerlere onaylatılarak alındığına

5.      Başvurunuzun ilgili Mal müdürlüğüne/ Defterdarlığa teslim edildiğine dikkat edin!

 

Yeni bir konuda görüşmek üzere…